Telos Yayıncılık 1991 yılında İstanbul’da Türk okuyucusuna nitelikli kitaplar sunma gayesiyle kurulmuş bir yayınevidir. Kurulmuş olduğu andan itibaren edebiyat, tarih, felsefe, güzel sanatlar gibi alanlarda 500’ü aşkın eser ortaya koyarak ülkemizin köklü yayıncılık duraklarından biri haline gelmiştir.
Çeyrek asrı geride bırakan Telos Yayıncılık, bu zaman diliminde: Paul Nizan, Paul Eluard, Pierre Schoendoerffer, Amin Maalouf, John Banville, Henry Miller, Charles Baudelaire, Luis Aragon, Michel Faucault, Peter Esterházy, Herta Müller, Jean-Paul Sartre, Thomas Gösta Tranströmer gibi önemli isimlerden birçoğunu ülkemize getiren ilk yayınevi olarak da ön plana çıkmıştır. Telos yayınevinin bir diğer önemli özelliği de; eserlerini yayınladığı çoğu yazarın daha sonra Nobel edebiyat ödülünü kazanmış olması ve bu sayede “Nobel Kahini” sıfatını almış olmasıdır. Yabancı edebiyat dışında, ülkemizin önemli isimlerinden olan Nilgün Marmara, Zülfü Livaneli, Gülseli İnal, Fikret Hakan gibi önemli isimleri de yayınları arasında çıkarmıştır.
Telos Yayıncılık, günümüzde de Doğu ve Batı edebiyatı temsilcilerinin eski ve modern eserlerini bünyesinde yeni eserlerle yayınlamaya devam etmektedir.